هر آنچه که باید در مورد آندروید N بدانیم

سیستم عامل اندروید که در سال ۲۰۰۷ معرفی شد، به جای شماره از حروف الفبای لاتین شروع کرد و حرف اول نام یک شیرینی یا دسر خوشمزه را مناسب نسخه جدید خود می‌دید. این سیستم عامل خوردنی از کیک فنجانی شروع کرد و سپس دونات، نان خامه ‌ای، بستنی ماست، نان زنجبیلی، شانه عسل، بستنی حصیری، آب‌نبات ژله ‌ای، کیت‌ کت، آب‌ نبات چوبی، مارشملو یا پف ‌نبات و در نهایت به نوقا رسیده است.

سیستم عامل اندروید که در سال ۲۰۰۷ معرفی شد، به جای شماره از حروف الفبای لاتین شروع کرد و حرف اول نام یک شیرینی یا دسر خوشمزه را مناسب نسخه جدید خود می‌دید. این سیستم عامل خوردنی از کیک فنجانی شروع کرد و سپس دونات، نان خامه ‌ای، بستنی ماست، نان زنجبیلی، شانه عسل، بستنی حصیری، آب‌نبات ژله ‌ای، کیت‌ کت، آب‌ نبات چوبی، مارشملو یا پف ‌نبات و در نهایت به نوقا رسیده است.

هر آنچه که باید در مورد آندروید N بدانیم

 

سیستم عامل اندروید که در سال ۲۰۰۷ معرفی شد، به جای شماره از حروف الفبای لاتین شروع کرد و حرف اول نام یک شیرینی یا دسر خوشمزه را مناسب نسخه جدید خود می‌دید. این سیستم عامل خوردنی از کیک فنجانی شروع کرد و سپس دونات، نان خامه ‌ای، بستنی ماست، نان زنجبیلی، شانه عسل، بستنی حصیری، آب‌نبات ژله ‌ای، کیت‌ کت، آب‌ نبات چوبی، مارشملو یا پف ‌نبات و در نهایت به نوقا رسیده است.

بالاخره پس از فراز و نشیب‌های بسیار، آپدیت‌های اصلی سیستم عامل اندروید نیز سالانه شده است و هر سال گوگل در مراسم افتتاحیه کنفرانس I/O اقدام به معرفی نسخه جدید آن می‌کند.

گوگل پس از کنفرانس I/O نسخه‌ های بتای ویژه توسعه‌ دهندگان را مرحله به مرحله تا کامل شدن نهایی آن منتشر می‌کند. در این به‌ روزرسانی‌ ها ما نیز کم‌کم با تمامی ویژگی ‌های نسخه جدید اندروید آشنا می‌شویم. از مهمترین تغییرات در اندروید نوقا می‌توان به پشتیبانی کامل از واقعیت مجازی، عمر طولانی ‌تر باتری، پیشرفت‌ های بسیار در چند وظیفه گی یا مالتی تسکینگ، ارتقای بخش اعلان ها، حالت استفاده در شب، مدیریت دیتای پیشرفته و پاسخ سریع اشاره کرد.

چند روز پیش نام نهایی نسخه‌ی بعدی سیستم‌عامل محبوب موبایل گوگل خود را که تا پیش‌ازاین تنها با نام آندروید N خوانده می شد اعلام کرد. آندروید بعدی رسما ‹‹ نوقا ›› (Nougat) نام خواهد داشت و به‌احتمال‌زیاد با عدد ۷ شناخته خواهد شد. البته نام این نسخه از اندروید تا آن اندازه که از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موجب سروصدا شد به شیرینی سنتی نوقای تبریز ارتباط ندارد. تلفظ اصلی این کلمه در لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی » نوگا«  یا » نوگت«  است، ولی ما نیز با توجه به پذیرفته شدن نام «نوقا» از سوی کاربران ایرانی آن را با همین نام خواهیم خواند. تعیین شدن نام رسمی اندروید N احتمالا نشانه‌ای است از این که به زمان انتشار نسخه‌ی نهایی آن نزدیک می‌شویم. البته گوگل هنوز زمان دقیقی را برای انتشار اندروید نوقا اعلام نکرده و احتمالا باید چند ماه دیگر هم برای رسیدن آن صبر کنیم. البته با توجه به این‌که نسخه‌ی بتای اندروید جدید مدت نسبتا زیادی است که منتشر شده همین‌الان می‌توانیم بیشتر قابلیت‌های جدیدی را که به آن اضافه خواهد شد با هم بررسی کنیم.

 

تقسیم صفحه نمایش و تصویر در تصویر

امکان تقسیم صفحه ‌نمایش (Split-Screen) بین دو اپلیکیشن و استفاده ‌ی هم‌زمان از آن‌ها  برای بسیاری از کاربران اندروید چیزی چندان جدیدی نیست. بسیاری از تولیدکنندگان پیش از اقدام گوگل این قابلیت را به گجت‌های اندرویدی خود افزوده بوده ‌اند. ولی حال که سرانجام گوگل خودش پشتیبانی از این قابلیت را به اندروید افزوده می‌توانیم امیدوار باشیم که امکان استفاده از اپلیکیشن‌ های بیشتری (یا حتی شاید تمام اپلیکیشن ‌ها) در این حالت وجود داشته باشد و تجربه ‌ی بهتری در این زمینه برای کاربران فراهم شود. قابلیت دیگری که گوگل آن را با استفاده از یک اپلیکیشن پخش ویدیو نشان داد، تصویر در تصویر(Picture in Picture) نام دارد. این قابلیت در اصل اجازه می‌دهد یک اپلیکیشن در پنجره‌ ای کوچکتر روی اپلیکیشنی دیگر یا رابط کاربری دستگاه شناور باشد.

 

منوی تنظیمات جدید در آندروید نوقا

از دیگر تغییرات اندروید نوقا می‌توان به طراحی جدید منوی تنظیمات اشاره کرد.  تغییرات ظریف زیادی در منوی تنظیمات داده شده تا اطلاعات مرتبط سریع‌تر در اختیار کاربر قرار بگیرد. در منوی تنظیمات جدید دیگر نیاز نخواهد بود برای دستیابی به اطلاعات بیشتر وارد زیرمنوها شوید؛ چراکه تمام گزینه‌ های صفحه ‌ی اصلی دارای زیرنویس ‌هایی با اطلاعات مرتبط هستند. همچنین یک منوی کشویی، که به دلیل آیکن سه خطی به منوی همبرگری معروف شده، کمک می‌کند در صورت نیاز به‌ سرعت به هر بخش دیگری از منوی تنظیمات بروید.

 

حالت شبانه

گوگل حالت شبانه (Night Mode) با تم رنگ‌های تیره را ابتدا در نسخه‌ های بتای اندروید مارشمالو معرفی کرد ولی در نهایت تصمیم گرفت هنگام عرضه ‌ی نسخه‌ ی نهایی آن را حذف کند. ظاهرا گوگل امسال در تصمیم خود بازنگری کرده و قصد دارد حالت شبانه را در اندروید نوقا اضافه کند. در نسخه ‌ی بتای اندروید مارشمالو این قابلیت در منوی تنظیمات دولوپرها قرار داشت. با توجه به این‌که در نسخه‌ ی بتای اندروید نوقا قابلیت حالت شبانه به منوی اصلی تنظیمات رنگ و ظاهر رابط کاربری منتقل شده، احتمال راه یافتن آن به نسخه ‌ی نهایی محتمل ‌تر از قبل به نظر می‌رسد. حتی گزینه ‌ای در نظر گرفته شده که اجازه می‌دهد با فرارسیدن زمان غروب خورشید رابط کاربری به ‌صورت خودکار به حالت شبانه تغییر وضعیت دهد.

 

طراحی جدید بخش تنظیمات سریع

در طراحی جدید بخش تنظیمات سریع اندروید نوقا دیگر نیاز نیست برای دسترسی به تنظیماتی نظیر Wi-Fi، بلوتوث یا موبایل دیتا نوار نوتیفیکیشن را حتما دو بار پایین بکشید؛ با پایین آوردن نوار نوتیفیکیشن ‌ها ردیفی باریک از آیکن‌ های تنظیمات را خواهید دید.

 

رابط کاربری جدید آپ سوییچر

یکی از تغییرات جالب اندروید نوقا به بخش اپ سوییچر مربوط می‌شود که در آن می‌توانید فهرستی از آخرین اپلیکیشن ‌های استفاده ‌شده را ببینید و از اپلیکیشنی به اپلیکیشن دیگر بروید. در اندروید نوقا کارت‌ های به نمایش درآمده در این بخش بسیار بزرگتر شده‌ اند و اجازه می‌دهند بخش بیشتری از رابط کاربری اپلیکیشن ‌ها را ببینید. البته این موضوع باعث می‌ شود که برای رسیدن به اپلیکیشن‌ های دیگر نیاز به اسکرول کردن بیشتری هم داشته باشید.

 

استفاده از Doze هنگام خاموش شدن صفحه نمایش

گوگل قابلیت Doze را که برای صرفه‌ جویی در مصرف باتری طراحی شده اولین بار در اندروید مارشمالو معرفی کرد. البته در اندروید مارشمالو این قابلیت تنها زمانی فعال می‌شود که گوشی به معنی واقعی برای مدتی بلااستفاده مانده باشد؛ یعنی بدون حرکت با صفحه ‌نمایش خاموش گوشه ‌ای قرار داده شده باشد. ولی در اندروید نوقا گوگل قابلیت Doze را به شکلی فعال‌تر به کار گرفته است.  حال حتی زمانی که گوشی را در جیب خود گذاشته باشید قابلیت Doze می‌تواند فعال شده و مصرف باتری گوشی را کمتر کند.

 

پروژه ی Svelte

گوگل علاوه بر پیشرفته ‌تر کردن حالت Doze به کار بر روی پروژه ‌ای به نام » سولت (Svelte) « هم ادامه می‌دهد. هدف این پروژه این است که اندروید را در تخصیص حافظه از قبل بهینه‌ تر کند. با اضافه شدن پروژه‌ ی Svelte به اندروید نوقا این نسخه می‌تواند روی طیف گسترده‌ تری از گجت‌ها به شکلی روان اجرا شود. همچنین بهینه شدن پروسه‌ های پس‌ زمینه، مصرف منابع را در اندروید نوقا کمتر کرده و میزان صرفه‌ جویی در باتری را باز هم بالاتر خواهد برد.

 

بهینه سازی استفاده از داده (Data Saver)

استفاده از دیتا در پس زمینه گاهی می‌تواند برای افرادی که حجم محدودی از اینترنت ماهیانه روی سیم ‌کارت خود دارند مشکل ‌ساز باشد. گوگل قابلیت بهینه ‌سازی استفاده از داده یا Data Saver را در اندروید مارشمالو به کار برده بود ولی عملکرد آن در این نسخه از اندروید چندان چشمگیر نیست. در اندروید نوقا این قابلیت به یک گزینه‌ ی مجزا در اپلیکیشن تنظیمات اندروید تبدیل شده که با فعال کردن آن می‌توانید میزان حجم داده ‌ی مصرفی گوشی را کمتر کنید.

 

اطلاعات اضطراری

امیدواریم که هیچ‌گاه حادثه‌ ای برای شما رخ ندهد ولی درهرحال در دسترس بودن اطلاعات پزشکی افراد برای مواقعی که به هر دلیل نیاز به خدمات اورژانسی پزشکی داشته باشند کار عاقلانه ‌ای است. گوگل فکر این موقعیت را کرده و در اندروید نوقا اجازه می‌دهد اطلاعات ضروری پزشکی از جمله گروه خونی، بیماری‌ های خاص، حساسیت ‌های دارویی یا مواردی نظیر این را هنگام راه ‌اندازی گوشی یا بعدها از طریق منوی تنظیمات وارد کنید. شخصی که در صحنه‌ ی حادثه حضور یافته قادر خواهد بود از طریق دکمه ‌ای که روی لاک ‌اسکرین گوشی دیده می‌شود به این اطلاعات اضطراری دسترسی پیدا کند.

 

قابلیت های جدید اپلیکیشن مدیریت فایل

درست است که گوگل سرانجام در اندروید مارشمالو اپلیکیشن فوق‌ العاده ضروری مدیریت فایل را اضافه کرد ولی بسیاری از قابلیت ‌های مهم آن نظیر امکان جابجا کردن فایل یا تغییر دادن نام پوشه ‌ها و فایل ‌ها را فراموش کرده بود.  ظاهرا گوگل متوجه این نواقص شده و آن‌ها در اندروید نوقا برطرف کرده است.

 

تغییر سطح زوم صفحه نمایش (DPI)

این قابلیتی است که احتمالا بسیاری از توسعه ‌دهندگان و کاربران حرفه ‌ای را خوشحال می‌کند. با استفاده از این قابلیت می‌توان کاری کرد که در مواقع لزوم سیستم تصور کند صفحه ‌نمایشی بزرگتر یا کوچکتر دارد. پیش ‌از این تغییر دادن DPI صفحه ‌نمایش تنها با استفاده از اپلیکیشن ‌های متفرقه روی گوشی‌ های روت شده یا با استفاده از فرمان‌های adb ممکن بود. ولی حال که این گزینه جزوی از منوی تنظیمات اندروید نوقا است، رفت ‌و برگشت بین حالت ‌های مختلف به ‌سادگی امکان ‌پذیر خواهد بود.

 

منیع : آی تی رسان و دیجیکالا

دیدگاه خود را بیان کنید