استودیو مجازی چیست؟

مدتي است که در فیلم های سینماي دنيا از تکنولوژی جدیدی به نام استودیوی مجازی یا Virtual Studio استفاده می شود.

مدتي است که در فیلم های سینماي دنيا از تکنولوژی جدیدی به نام استودیوی مجازی یا Virtual Studio استفاده می شود.

استودیو مجازی چیست؟

مدتي است که در فیلم های سینماي دنيا از تکنولوژی جدیدی به نام استودیوی مجازی یا Virtual Studio استفاده می شود.

اگر به دنبال شبیه سازی تلویزیون و یا استودیوی مجازی برای فیلم هستید با تکنولوژی پیشرفته که این روزها در بسیاری از خبرگزاری ها جای خود را به خوبی باز کرده است آشنا شوید. در این تکنولوژی واقعیت و مجازی سازی تلفیق شده و پنجره جدید رو به فناوری تصویر برداری و حتی استودیوهای خبری و سینمایی باز کرده است که کشورهای انگشت شماری هستند که از این تکنولوژی برخوردارند.

با حرکت دوربين و دنبال کردن حرکات مجري توسط سيستم رديابي حرکت دوربين، حرکت دکور مجازي نيز با پرسپکتيو واقعي به طور همزمان با حرکت دوربين صورت مي گيرد و با تغيير زاويه دوربين، زاويه ديد دکور مجازي نيز تغيير مي کند و اين حرکات به طور Real Time پردازش مي شوند، به طوري که مجري تا حد زيادي مي تواند با دکور مجازي تعامل داشته باشد يا جلو و عقب آن قرار بگيرد يا حتي از درون آن حرکت کند و بدين ترتيب آن فضاي مجازي تا حد زيادي براي بيننده، واقعي به نظر خواهد رسيد. چنين مجموعه اي را استوديوي مجازي (Virtual studio) مي نامند.

امروزه بجاي يک پرده آبي به عنوان پس زمينه اي که بعدا جاي آن را تصاوير ثابت مي گرفتند، از يک فضاي کاملا سبز که در آن کف و ديوارهاي مکان فيلمبرداري نيز سبز است، استفاده مي شود و با نصب تجهيزاتي که بتوان با آنها، به منظور تعيين مکان دوربين در دنياي مجازي، حرکات دوربين را رديابي و کنترل کرد و همچنين استفاده از تجهيزات مناسب نرم افزاري و سخت افزاري براي تهيه گرافيکها و انيميشنهاي سه بعدي با کيفيت عالي که به عنوان پس زمينه و پيش زمينه استفاده مي شود و  chroma keyer که براي ميکس تصاوير استفاده مي شود، مي توان حياتي ديگر به آن تصاوير بخشيد.

استودیو مجازی یک استودیوی تلویزیونی است که اجازه می دهد تا ترکیبی از زمان واقعی از مردم یا دیگر اشیاء واقعی در یک محیط شبیه سازی شده توسط کامپیوتر که در این شیوه اجسام حقیقی بصورت طبیعی جلوه داده می شوند. در این تکنولوژی جدید از فن chromakey استفاده می شود. نکته کلیدی از یک استودیو مجازی این است که دوربین واقعی می تواند در فضای 3D حرکت کند. از آنجای که تصویر دوربین از فضای مجازی است تصویر دوربین از فضای سبزرنگ استودیو می باشد در نتیجه این صحنه مجازی منطبق با دوربین می باشد که دوربین در هر زمان می تواند زوم، تابش، زاویه و یا مسیر را در فضای 3D انجام دهد. استودیو مجازی هیچ تولید پیش نیاز نمی خواهد چرا که در زمان واقعی است.

میکسر ویدیو در این تکنولوژی نقش موثری دارد. کار میکسر این است که تصویر دوربین با تصویر محیط مجازی را تلفیق می کند و یه تصویر واحد را به خروجی می فرستد. سيستم استوديو مجازي شامل دو يا چند دوربين به همراه سيستمهاي Tracking است است كه وظيفه دارند اطلاعاتي درباره وضعيت مكاني دوربين استوديو ارائه كنند. درحالي كه دوربين حقيقي، سيگنالهاي ويدئو Foreground  را توليد مي كند، يك سيستم شبيه ساز تصويري مانند يك سوپر كامپيوتر گرافيكي (سيستمهاي vizrt) سيگنالهاي پس زمينه مرتبط با آن را مي سازد. سپس سيگنالهاي پس زمينه و Foreground  با استفاده از سيستم كروماكي تركيب مي شوند و خروجيهاي مركب (FG+BG) در اختيار تجهيزات انتهاي مسير مانند ميكسر DVE  مونيتور و دستگاه ضبط قرار مي گيرد. علاوه بر آن هر سيگنال مركب به ويزور دوربين مرتبط نيز ارسال مي شود تا تصويربردار را در گرفتن نماها ياري كند. تفاوت عمده استودیو مجازی با جلوه های ویژه مورد استفاده در فیلم ها گرافیک کامپیوتر در bluescreen است که گرافیک کامپیوتری در زمان غیر واقعی صورت می گیرد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه خود را بیان کنید